Hindistan Mars’a ulaşan 4. ülke oldu.

226
İzlenme

Hindistan, Mars’a uzay mekiği göndermeyi başaran dördüncü ülke olarak tarihe geçti. Mars Yörünge Misyonu olarak da bilinen Mangalyaan isimli uydunun Kızıl Gezegen’e yaptığı yolculuğun sadece 74 milyon dolara mal olması da ayrı bir rekor olarak kabul ediliyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi yaptığı basın açıklamasında ‘Bugün burada tarih yazdık. Sonu belli olmayan bir hedefe gittik ve neredeyse imkansız olan bir işi başardık’ diye konuştu.

5 Kasım 2013’te Bengal Körfezi’ndeki Sriharikota Uzay Üssü’nden fırlatılan Mangalyaan’ın gerekli teknik şartların rayına oturmasından sonra yakın bir tarihte Mars gezegenini araştırmaya başlayacak.

Daha önce NASA’nın gönderdiği Maven uzay mekiği projesi 671, Avrupa Uzay Ajansı Mars Express projesi 386 ve Rusya Federasyonu’nun Phobos- Grunt adlı projesi 117 milyon dolara mal olmuştu.

MOM’ın araştırması için yerleştirilen 15 Kg’lık analiz araçları arasında;
pslv-c25-brochure-6
Lyman Alpha Photometer – LAP
Martian Exospheric Neutral Composition Analyzer – MENCA
Mars Color Camera – MCC
Methane Sensor for Mars – MSM
Thermal Infrared Imaging System – TIS

hindistan mars

Metan bilgisini detaylı olarak inceleyebilecek ilk ülke olacak. Curiosity üzerinden elde edilen bulgularda, bölgesel metan gazı çıkışları tespit edilmiş, ama yerleştirilmiş olan sensörün algı sınırlarını aştığından gerekli ölçümlemeler yapılamamıştı.

Çok önemli bir detay olarak Hindistan’ın bu programı diğer uzay programlarına kıyasla çok daha düşük bir maliyet ile gerçekleştirmiş olması.
india mars

MOM ( Mars Orbiter )’ı daha yakından takip etmek isterseniz;

Mars yörüngesine giriş anını tekrar seyretmek isterseniz;

admin