Türkiye UFO Tarihi – Niğde Aksaray Olayları

578
İzlenme

1981 ve 1982 yıllarında geceleri etraflarına ışıklar saçan uçan cisimler Niğde–Aksaray semaların da görüldüler. Kimisi alaca karanlıkla ortaya çıkarken kimisi ise gündüz vakti kendini yerel halka göstermekteydi. Niğde–Aksaray da bu sıradışı gökcisimlerinin geçtiği her yerde radyo, televizyon ve saatlerin bozulduğu, akülerin boşaldığı rapor ediliyordu. Bu tarihlerde Niğde–Aksaray semaları bu cisimlerin adeta istilasına sahne oluyordu. Her gün bir gözlem ve rapor yetkililere ulaşıyor telefon hatları kilitleniyordu. Ve devlet olup biten karşısında şaşkın haldeydi.

15 Aralık 1981. Niğde-Aksaray:

Bir UFO’yu çok yakından gözlemlemeyi başaran bir tanık M.A Özel hava karadıktan kısa bir süre sonra Renault marka arabasıyla Renault Servisi binalarının bulunduğu yerdeyken, arabanın 200-300 m kadar yukarısında gözlerini kamaştıran son derece parlak beyaz bir ışık gördü. İlk anda şaşkınlığa uğrayan :Özel kendini toparlayınca meçhul ışığa sinyal verircesine arabasının farlarını yakıp söndürmeye başladı. Bu arada o güne kadar sorunsuz çalışan kol saatinin durmuş olduğunu fark etti. Çevresine kavuniçi tonda bir ışık saçan esrarengiz cisim aniden yola doğru bir manevra yaptı. Sanki yola konacakmış gibi iyice alçaldıktan sonra tekrar yükseldi. Ve bir süre havada asılı halde kaldı. Elips biçimli cisim gökyüzünde adeta bir karpuz büyüklüğündeydi. Nesne havada asılı dururken hızla yakındaki ilçe merkezine giden Özel yanına bazı yetkilileri alarak tekrar gözlem yerine döndü.

Olay yerine geldiklerinde cismin Konya istikametine doğru yol alıp uzaklaştığını gördüler. Nesne turuncu bir ateş topu halini almıştı. Cisim uzaklaştıkça parlak bir nokta halini almaya başlamıştı. Cismin bulunduğu noktaya gidince bu kez cismin tekrar eski boyutuna döndü görüldü. Nesne bir süre daha arabanın önünde ilerledikten sonra tekrar Konya istikametine doğru hızlanıp gözden kayboldu.

aksaray

16 Aralık 1981. Niğde-Aksaray

Mesut Torlak isimli bir benzin istasyonu çalışanı akşamüzeri 20:00 – 23:00 saatleri arasında tam 3 saat boyunca bir UFO gözlemi yaptı. Güney istikametinde oraya çıkan kırmızı ışıklar saçan cisim karpuz büyüklüğünde dairesel bir şekle sahipti. Cisim kırmızı renginden sonra etrafına alacalı renkler saçarak Mesut Torlak’ın bulunduğu benzin istasyonunun arkasındaki binalara doğru yönelerek gitgide alçaldı ve ortadan kayboldu. Aynı istasyonda çalışan diğer çalışanlarda bu olaya şahit oldular.

Aynı gün 14 – 15 yaşlarındaki bir gençte benzer bir UFO gözlemi yaşadı. Aytekin adlı genç Lokantada yemek yedikten sonra dışarıdaki tuvalete doğru çıktığında birden başının hemen üzerinde havada asılı halde durmakta olan büyük ışıklı cismi farketti. Yeşil renkteki bu ışığın büyük bir güçle kendisinin bulunduğu noktayı aydınlattığını gören genç büyük bir korku yaşayıp şoka girdi. Ve dişleri birbirine kenetlendi.

16ara

V. Karalar isimli bir UFO tanığı da aynı gece yaşadığı UFO gözlemini şöyle anlatıyordu:
“Kurtuluş Mahallesinde, göğün Çeltek Köyü üzerine rastlayan kısmında, iki adet kırmızı ışığı olan ve bunların üstünde yer alan açık sarı renkteki parlak bir ışıkla adeta sinyal veren bir cisim gördüm. Cismi yanımdaki bir arkadaşımla izlemeye başladık. 15 dakika sonra hareket ederek Kalanlar köyü üzerine doğru 5 dakika da orada durdu. Daha sonra Şereflikoçhisar yönüne doğru kayarak gözden kayboldu. Bunun ne bir yıldız ne de bir uçak olmasının imkanı yoktu”.

Aynı tarihte bir başka tanıkta şunları söylüyordu:

“16 Aralık gecesi saat 19:30’da Kurtuluş Mahallesi Çetin Sokakta olan evimizin önünde altı kişilik bir grup şeklinde bulunuyorduk. Gökte yuvarlak tabağa benzeyen, üzerinde mavi, etrafına da sarı-kırmızı ışıklar saçan bir cisim gördüm. 20 dakika sonra gözden kayboldu. Birileri bunun UFO olmadığını söylemiş. Gözlerimle gördükten sonra bunun ne Aya, ne de bir yıldıza benzemediğini söyleyebilirim. ”

25 Aralık 1981. Aksaray:

21 Aralık akşamı Aksaray’lılar Tümesan inşaatı alanı üzerinde 800-1000 metre yükseklikte havada asılı duran ve çevresine yeşil bir ışık saçan, elips biçimli göz kamaştırıcı uçan bir nesne gözlemlediler.

İlçe jandarma komutanı Yzb. Orhan Çelen hemen olay yerine geldi. Yzb. Çelen geniş bir oda büyüklüğünde olduğunu tahmin ettiği parlak nesneyi ilgiyle izlerken, bir yandan da Kaymakama rapor vermek için elindeki telsizi kullanmak istedi. Anacak sadece hafif cızırtıların duyulduğu telsiz düzgün çalışmıyordu. Yzb. Çelen bunun manyetik alandan kaynakladığını düşünüyordu. Nesne bu gözlemden hemen sonra ortadan hızla kayboldu.

Parlak ışıklar saçan bu yeşil ışıklı cismin Aksaray-Konya yolu üzerinden geçişini izleyenler ise 150 metre çapında olduğunu düşündükleri bir ışık kümesinin yere dikey olarak ışık saçtığını ve o anda yol üzerinde bulunan arabaların stop ettiğini belirttiler.

wwwwwwww
1 Ocak 1982. Niğde-Aksaray:

Bir başka gözlemci saat 15:00-15:30 civarında Aksaray’ın Atatürk Caddesi üzerindeki Büyükbölücek Mahallesi’nden 3 UFO’nun gökyüzünde yaptıkları bir gösteriyi izledi. Güney yönünde, çok parlak yıldız büyüklüğünde görünen UFO’ların biri sabit duruyor, bir diğeri bunun çevresinde çeşitli manevralar yapıyor , üçüncüsü ise dikey olarak yukarı aşağıya kaydıktan sonra gözden kayboluyor ve tekrar ortaya çıkıyordu.

Aynı günün gecesi Aksaray’lıların artık hemen her gece görmeye alıştıkları, yumurta biçimli parlak cismin geçişi sırasında Ihlara Oteli’nin yemek salonunda elektronik org çalan müzisyen, orgu çaldığında daha değişik tonların çıktığını farketti. Orgu akort etmeye çalışmasına rağmen ancak dördüncü denemesinde başarılı olabildi. Bu ilginç elektromanyetik etkiye otel müdürü Mehmed Eren de bizzat tanık oldu.

2 Ocak 1982. Niğde-Aksaray:

Eczacı Orhan Berksoy yaşadığı UFO gözlemi ile ilgili şöyle bir açıklama yapmıştı:

“Gündüz vakti, tüm Niğde, Aksaray’ın gördüğü parlak nesne, yumurta biçiminde, görünen çapı 10-15 cm kadardı.Güneybatı yönünde havada asılı duruyordu. Gökyüzünün görünmediği puslu bir havada bulutların önünde, sanki semadaki beyaz bir delikmiş gibi görünüyordu. Büyüklüğü zamanla değişti ve küçüldü. Sonra hava karardı. 4 Ocak gecesi de Karasu mevkiinde, yine yumurta biçiminde, yatay ve hareket halinde olan, devamlı etrafına ışıklar saçan bir nesne gördüm”

2 Ocak 1982. Niğde-Aksaray:

Akşam saat 19:05 sıralarında Kurtuluş veDağılgan mahallelerinin üzerinden geçen ışıklı parlak nesne yine Tümesan üzerinde ilerleyerek orada bir süre asılı kaldı ve 20:05 civarında hızla Konya’ya doğru uçarak gözden kayboldu. Kurtuluş mahallesinde oturan Zekeriya Baş ve eşi nesnenin geçişi sırasında Televizyon ekranlarının kararıp yayının bozulduğunu ifade ettiler. Gizemli nesnenin iki gece önce de ilçeye 15 km uzaklıktaki Tokariş köyü üzerinde görüldüğü bildirildi. Köylüler gece ortalığın gündüz gibi aydınlandığını nesnenin geçişi sırasında elektronik tüm aletlerin bozulduğunu bildirdiler.

4 Ocak 1982. Niğde-Aksaray:

Bir gazetenin Aksaray muhabiri Ali Genç, çeşitli gazete muhabirleri ve bölge yetkilileri, saat 19:50 civarında Tümesan’dan önce çıplak gözle, ardından da dürbünle bir UFO gösterisi izlediler. Ufka yakın bir noktada yıldızlardan çok farklı 5 parlak nesnenin varlığını tespit ettiler. Sürekli yanıp sönen ve ışıklar saçan 4 cismin çapı yaklaşık 20-25 cm kadardı. Sürekli gökyüzünde manevralar yapan bu cisimler 40 dakika kadar daha gökyüzünde gözlemlendikten sonra gözlem alanını terk ettiler. Daha sonra gözlem yapılan noktadan biraz ilerde haleli parlak bir nesne görüldü.

5 Ocak 1982. Niğde-Aksaray:

Niğde Aksaray’a bağlı Cangıllı köyü muhtarı Ramazan Öztürk’ün ifadesine göre, gece yarısı Ekecik Dağı üzerine doğru alçalan UFO’yu tüm köy halkı gördü. UFO Ekecik Dağı üzerinde bir süre asılı kaldıktan sonra köylülerin meraklı ve ürkek bakışları arasında gözden kayboldu.

6 Ocak 1982. Niğde-Aksaray:

Mehmet Sürücü isimli tanık saat 18:30 civarında güney batı yönünde ufkun 40-45 derece yukarısında havada asılı duran bir UFO’yu hemen yanında bulunan 3000 Land Polaroid Sx80 kamerası ile görüntülemeye çalıştı. Fakat makinesi onca çekim yapmasına rağmen film çekmedi. 3-4 kez arka arkaya deklanşöre basmasına rağmen makine ancak cisim oradan uzaklaştıktan sonra filmi çıkarıp bastı. Görüntüde UFO’ya dair bir iz görüntü yoktu.

9 Ocak 1982. Niğde-Aksaray:

Yine tanık Ali Genç’in bir başka UFO gözlemi;

“9 Ocak günü ilkokul öğretmeni İbrahim Coşkun’la birlikte saat 19:00’da yine bir UFO gözlemledik. Daha sonra olay yerine gelen bir grup köylü ve ilkokul Müdürü Zülfikar Pelin’de bu cismi gördüler. Cismi dürbünle izledik. Kırmızı, yeşil ve mavi ışıklar saçıyordu. Üzerinde kaplumbağanınkilere benzer kabuklar vardı. Tahminen görünen çapı 95 cm – 1 m kadardı. Saat 19:30 a kadar seyrettik. O saatte kırmızı, yeşildi ve sönen bir mum gibi ortadan kayboldu”

9 Ocak akşamı, Beştepeler Ekecik yönünde seyreden UFO’yu ışıkla yere indirebilirmiyiz düşüncesiyle 1..2..3.. diye sayarak verdiğimiz komutla, yanımızdaki el fenerlerini sürekli olarak yakıp söndürmeye başladık. 3-4 dakika sonra cisimden bize aralıklarla dakik bir şekilde sinyal gelmeye başladı. Biz devam ettik. Cisim bize iyice yaklşatı fakat yere inmedi.

16 Ocak 1982. Niğde-Aksaray:

Tanık Murat Geçgel yaşadığı gözlemi anlatıyor:

“Hamidiye-Alaca köyünde, 16 Ocak gecesi arkadaşımla birlikte nöbet tutuyorduk. Saat 20:00 sıralarında köy çıkışında çok kuvvetli bir ışık gördük. Işığın 500 metre kadar yakınına gittik. Yerde, iki ucundan projektör ışığı gibi ışıklar çıkaran mavi renkli bir cisim duruyordu. Elimizdeki fenerleri yakıp söndürerek sinyal verdik. Havalandı ve bir sağa bir sola giderek yükselmeye başladı. Sonra havada durdu ve arkasından uçmaya devam etti. Bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra, hızla uzaklaşarak gözden kayboldu.”

7 Haziran 1982. Aksaray:

Niğde’nin Aksaray ilçesinde 7 Haziran 1982 gecesi saat 21:00 sıralarında çevresine ışıklar saçan esrarengiz bir cisim görüldü. Bu sıralarda 65.000 nüfuslu Aksaray’da elektrikler kesilir gibi oldu ve voltaj düştü. İlçenin Kılıçaslan tepesinde tepsi gibi yuvarlak nesne, çevreye ışıklar saçarak 10 dakika kadar olduğu yerde kaldı. Meçhul cisim daha sonra yeşil, sarı, kırmızı ışıklar saçarak Kurtuluş mahallesi üzerinde ilçeye bağlı Hamidiye Alaca köyü ve Tümesan motor fabrikası tarafına kaydı. Nesne kısa bir süre sonrada Eskil kasabası üzerine doğru kayboldu. Esrarengiz nesnenin görülmesinden sonra ilçe merkezindeki halk ve Hamidiye Alaca köylüleri evlerini terk ederek sokağa döküldüler.

10 Eylül 1982. Niğde:

Gece saat 21:30 sıralarında Niğde’nin Uluağaç köyünde gökyüzünden çevreye parlak ışıklar saçarak inen ve yere düşer düşmez bir gürültü ile patlayan iki meçhul cisim köylüler arasında korku ve heyecan yarattı. Yapılan araştırmalar sonucunda köye üç kilometre mesafedeki tarlalar içerisinde piknik tüpü iriliğinde ve küre şeklinde iki adet cisim bulundu. Birbirine 3 km mesafede bulunan 9 ila 10 kg ağırlığındaki cisimlerin düştükleri yerde kendi boyutlarında kraterler açtıkları ve toprak dokusunu yaktıkları görüldü. Cisimlerin uzmanlarca incelenmek üzere Ankara’ya gönderileceği bildirildi.

Türkiye UFO’loji tarihinde çok önemli bir yer tutan Niğde-Aksaray UFO olayları kayıtlarda yer aldığına görei 10 Eylül 1982 de yaşanan bu gözlemle son buluyor.

Niğde-Aksaray UFO olayları artık yurdun her köşesinden duyulmuşken, özelliklede Niğdeli vatandaşlar UFO görmeye o kadar alışmışlardı ki, hemen her gece Dünyadışı ziyaretçilerle karşılaşıyorlar ve UFO gerçeğini büyük bir sağduyu ile kabulleniyorlardı.

14 Ocak 1982 tarihinde Niğde Kaymakamı Güner Orbay katıldığı bir televizyon programında şu sözlerle UFO gerçeğini dile getiriyordu:

“15 Aralık 1981 tarihinden bu yana ilçemiz semalarında meçhul bir cisim dolaşmaktadır. Bu meçhul cisim bazen 800 metre, bazen 1000 metreye kadar inmekte, halk tarafından ilgiyle ve merakla izlenmiş bulunmaktadır. Meçhul cisim zaman zaman mavi, kırmızı, sarı ve beyaz ışıklar saçmak suretiyle gökte bir müddet asılı kalmakta ve daha sonra nokta halinde kaybolmaktadır. Meçhul cismin ne olduğu hakkında bir şey söylemek benim için mümkün değildir. Bunun aydınlatılmasının ancak bilim adamları tarafından yapılmasının uygun olacağı kanısındayım. Aksaray halkı uzun zamandan beri bu meçhul cismi devamlı, ısrarlı ve merakla izlemektedir.”

admin