Tunceli’nin en eski yerleşim birimi bulundu

Cihan’ın haberine göre, Araştırma Görevlisi Serkan Erdoğan, antik yerleşim alanının Tunceli’nin tespit edilen en büyük alanı olduğunu, alanın erken demir çağından Osmanlı’nın son dönemine kadar yerleşim gördüğünü ve 3 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu söyledi. Çatışma ve şiddet ortamından ötürü uzun yıllar vatandaşların gezip göremediği Rabat Kalesi son dönemde düzenlenen gezilerle vatandaşlar tarafından ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor. Kalenin define avcıları tarafından günübirlik kazılar ile tahrip edildiğini ifade eden Rabat köylüleri, yetkililerin önemli bir tarih değeri olan kaleye sahip çıkmasını istiyor.

Köylerinin tarihi bir yer olduğunu ve herkesin buna sahip çıkması gerektiğini ifade eden Yıldız Eren, “Buranın koruma altına alınmasını istiyoruz. Herkesin gelip gezip görmesini isteriz. Kazı olayları olmasın. Bazı kişiler gelip kazı yapıyor biz bundan rahatsız oluyoruz.” dedi.

Rabat kalesinin tarihi açıdan çok zengin bir yere sahip olduğunu söyleyen Burhan Yavuz ise, “Yetkililerden buraya koruma altına almasını istiyoruz.İnsanlar gelip geziyor. Ancak kendi kaderiyle baş başa bırakılmış bir yer. Gördüğünüz gibi kralın mezarının olduğu yer defineciler tarafından kırılmış. Yetkililer bu konuda bir çözüm bulsun.” diye konuştu.

Rabat Kalesi’nin Tunceli’nin en büyük antik şehri olduğunu ifade eden Bitlis Eren Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Serkan Erdoğan, “Rabat Kalesi yaklaşık 3 futbol sahasından daha geniş bir büyüklüğe sahip. Seramik kırıklarından anladığımız kadarıyla Rabat Kalesi Erken Demir Çağı’nda Osmanlı’nın son dönemlerine kadar yerleşim görmüş bir şehir. Buda bize 3 bin yıllık tarihe sahip olduğunu gösteriyor. Arkamda görmüş olduğunuz köprü Rabat Kalesi’ni Hozat’a bağlayan bir güzergah ve aynı zamanda Rabat Kalesi’ni Tunceli’nin diğer yerleşim yerlerine bağlayan bir hat. Burada önemli oranda demir ve bakır curuhlarına da rastladık. Buda buranın metal işleme merkezi olduğunu göstermektedir. Define avcıları bölgeyi talan etmeye başlamış durumda. Bu yüzden yerel yetkililerin duruma müdahale etmesi ve özellikle burada kazı ve araştırma çalışmalarının başlatılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

131113_tunceli1

admin

Tunceli’nin en eski yerleşim birimi bulundu