Türkiye bu yıl tarihindeki en kurak yaza ilkbahara girmeye hazırlanıyor.
Değişen hava sistemleri sonucu geçmiş yıllara göre özellikle buğday ve samanda 10’da 2’lik bir üretim azalması söz konusu.

Sapanca gölü’nde 19 Ocak:
Sapanca gölü’nde diğer

İstanbul

Bursa

Çorum

Kahramanmaraş
Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’teki barajların kuraklık nedeniyle kritik eşiğin altında olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Bölgemizdeki barajlarda su seviyesi kritik eşiğin altında. Kuraklık, barajları ve depolama tesislerini de olumsuz yönde etkiliyor. Gelecek aylarda gerçekleşecek yağışla barajlardaki su seviyesinin artmasını umuyoruz.”
Aydın, su kaynaklarının önemine dikkati çekerek vatandaşları su kullanımında tasarruflu olmaya davet etti.

“KIŞLAR ILIK VE YAĞIŞLI OLMAZSA BAŞIMIZ DERTTE”

Bu yıl kışın sıcaklıkların Karadeniz kıyıları ve Marmara’nın bir kısmı hariç mevsim normallerinin üzerinde diğer bölgelerde ise 1-2 derece üzerinde olacağını vurgulayan Kadıoğlu, insanların bunu günlük yaşantı içinde fark etmeyebileceğini söyledi.

Kadıoğlu, esas problemi yağışların oluşturduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
“Akdeniz ikliminde yaşadığımız için bizim topraklarımız kışın yağış alıyor. Kışlar ılık ve yağışlı olmazsa başımız dertte demektir. Trakya, Marmara’nın Batı Karadeniz’e yakın kısımları, Batı Karadeniz’den başlayarak Doğu Karadeniz’e kadar ve İç Anadolu’nun çok az bir bölümünde yağış olacak. Hatta mevsim normallerinin biraz üzerinde gerçekleşecek. Ama diğer tüm bölgeler Marmara, Akdeniz Antalya’dan Ege’ye kadar olan kuşak ve Konya’dan Mersin’e kadarki kuşakta ayrıca Doğu Anadolu’da kuraklık bekleniyor.”

admin

2014: Türkiye’de büyük kuraklık