Bilim adamları kızıl saç geninin bulutlu ve güneş ışığı düşük seviyelere eğilimli bölgelerde geliştiğini iddia ediyor. İskoçya, İrlanda ve İngiltere’nin Kuzey kırmızı saç iklime adaptasyon olduğunu düşünen bilim adamları, Açık tenli ve kızıl saç gelişiminin nedeni yeterince güneşe maruz kalma ve D vitamini eksikliği üzerinden genetik olarak bir farklılığa dönüştüğünü fark ettiklerini açıkladılar.

DNA.Moffat’a ilişkin geçmişe bakıldığında yeni oluşan bir şirket olan ScotlandsDNAis in bu araştırmayı yürüttüğü ortaya çıkıyor.

Kızıl saçlı gen iklim değişikliğine direncinin olmamasından ötürü bir tepki olarak gelişiminde gerilemenin başladığı düşünülüyor. Beden değişmekte olan iklime göre jenerasyonlar boyunca kendini adapte edebilmektedir.
Bu nadir gen potansiyel olarak yok olacağı düşünülürken, anonim kalmak isteyen bir bilim adamı Independent gazetesine yaptığı açıklamada: “İklim değişikliği İskoçya’da kızıl saçlı insanların sayısında bir düşüş gözlemlenebilir. Ama bu sadece bir teori. Çekinik gen olasılığı olabilir. Resesif gen tehlikede olabilir.” diyerek aslında farklı bir gelişimin devrede olabileceğine dikkat çekiyor.

ginger-gene-extinction-climate.si

ymbBd

admin

Kızıl geni yok oluyor