Felaketler Yılı 2014: İngiltere Sular Altında

İngiltere tarihinin en büyük felaketiyle karşı karşıya.
Kutup rüzgarlarının güneyden gelen alçak basıncın itmesi sonucu bir türlü orta avrupa ya geçememesi ile iki sistem yaklaşık bir aydır sabit bir fırtına İngiltere’yi zorluyor. Bir türlü geçiş yapamayan sistem devamlı İngiltere açıklarında fırtınaya dönüşüyor. Çok yüksek değerlerde yağmur ve saatte 120 km’yi bulan rüzgarlar yüzünden İngiltere’de bir nevi olağanüstü hal ilan edilmiş durumda
ingilterefelaket

iskocya

Kara kış İngiltere’ye son 300 yılın en yoğun yağışlı dönemini yaşatıyor. Ülkede birçok yerleşim bir aydan fazla süredir sular altındayken, 16 yerleşim yerinde ‘hayati tehlike’ yaratabilecek yoğun yağış alarmı verildi. Yaklaşık 5000 evi sel basmış durumda. Thames Nehri’nin su seviyesinin rekor düzeyde yükseldiği belirtiliyor.

Uzmanlar yoğun yağışların önümüzdeki haftalarda da süreceğini kaydederken, Atlas Okyanusu’ndan yılın en sert rüzgarlarının geleceği açıklandı. Ülkenin güneydoğusundaki Bridgwater’ı Londra’ya bağlayan demiryolu hattı tamamıyla sular altında kalırken, yetkililer kimi yerlere toprak barikatlar oluşturdu.

Kara kış Portekiz’i de vurmuş durumda. Sert rüzgarlar ülkenin Atlas Okyanusu kıyılarında 11 metreye varan dalgalar yaratırken, birçok yerleşim yerine de hasar veriyor.

Başkent Londra’dan da geçen Thames nehrinin bazı bölümlerinin taşması dolayısıyla nehir boyunca yer alan yerleşim yerlerindeki bin kadar ev sel suları altında kaldı, yüzlerce kişi evlerinden tahliye edildi. Nehirdeki su seviyesinin 1980’li yıllardan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı belirtiliyor.

Sel felaketinden etkilenen bölgelerde görev yapmak için İngiltere’nin güneyine gönderilen 1,600 askeri personel bölgede yardıma hazır bulundurulurken, acil servis hizmetleri de İngiltere’nin güneydoğusundaki Berkshire bölgesinde evlerinde masur kalan aileleri kurtarma çalışmalarını yürütüyor.

Haftalardır sel suları altında bulunan Somerset, başkent Londra’ya komşu Surrey ve Berkshire bölgelerinde 16 noktada sel baskını uyarıları yapılıyor.

Hava tahmini uzmanları ülkenin güneybatı bölgelerinde Çarşamba gününden itibaren etkili olacak kuvvetli rüzgarın saatteki hızının 130 kilometreye ulaşmasının beklendiğini bildirirken, haftaboyu devam etmesi beklenen yağışların nehirlerdeki su seviyesini daha da yükseletebileceği uyarısında bulunuyor. Sel felaketi dolayısıyla karayolları ve demiryolları da olumsuz etkileniyor.

Yağışlardan en fazla etkilenen bölgeleri ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron, sel nedeniyle Devon’da kullanım dışı kalan tren yolunu ziyareti sırasında ellerinden gelen herşeyi yapacağını söyleyerek, “Ancak herşeyi tekrardan yoluna koymak zaman alacaktır” dedi.

Cameron, “Para harcanacaksa, para harcayacak. Kaynaklar ihtiyacı varsa, sağlayacağız. Eğer askeri birlikleri yardım sağlayabiliyorsa, orada olacaklar” ifadelerini kullandı.

Bu arada David Cameron, Ortadoğu’ya gelecek hafta yapacağı ziyareti sel felaketi dolayısıyla iptal ettiğini açıkladı. Cameron’ın gelecek hafta, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi bekleniyordu.

Son iki aydır, aşırı yağışlar nedeniyle ülke genelinde 5 binden fazla evin sel suları altında kaldığı bildiriliyor.

admin